Kedluben je u nás velmi oblíbená zelenina, kterou je možno konzumovat prakticky po celý rok. Kedluben se do střední a západní Evropy dostala s expanzí Římské říše. Ve vzhledově odlišné podobě se pěstuje též na severu indického subkontinentu a zrovna tak v Japonsku. Kedluben má veliké množství našemu zdraví prospěšných látek. Kedluben je dvouletá rostlina, která dorůstá do výšky okolo dvaceti, až padesáti centimetrů. K samotné konzumaci se využívá hlíza kedlubny, která bývá:
· kulovitá
· elipsoidní
· svrchu zploštělá
Na povrchu mívá potom kedluben barvu šedozelenou až žlutozelenou, anebo také fialovou. Uvnitř hlízy se nachází šťavnatá dužina v barvě bílé.
Kedlubna léčivá
Kedlubna obsahuje značné množství vitamínu C. Mimo to má veliký obsah dalších výživných a tělu prospěšných látek, jako jsou například:
· vitamíny A, K
· kyselina listová
· hořčičné oleje
· sodík
· draslík
· hořčík
· vápník
· mangan
· železo
· fosforu
· vitamíny skupiny B
· kyselinu nikotinovou
· kyselinu pantotenovou
· vlákninu
O kedlubně se však méně ví, že velké množství vitamínů a minerálních látek se nachází také i v kedlubnových listech, a to dokonce třikrát více, než v samotné hlíze kedlubny. Z tohoto důvodu je pro naše zdraví prospěšné konzumovat i listy kedlubny. Navíc její světlezelené listy úžasnou chuť. Odstraňovat je proto třeba pouze veliké listy, které již na první pohled nevypadají hezky a čerstvě. Ostatní listy kedlubny důkladně omyjeme a necháme okapat. Pro využití v kuchyni je můžeme nakrájet nadrobno a přidat například do zeleninového salátu. Anebo můžeme listy kedluben přidávat do polévek, případně omáček.
Vliv kedlubny na lidské zdraví
· Je vhodná při dietách.
· Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
· Podílí se na průchodnosti střev.
· Napomáhá proti rakovině tlustého střeva.
· Podporuje imunitní systém.
· Má blahodárný vliv na žaludek a střeva.
· Je velmi lehce stravitelná.