Naše tělo je stroj, který využívá chytré mechanismy. Ne jinak je tomu při pokrývání energetických ztrát při aktivitě. Protože aktivní pohyb byl pro naše předky denním chlebem, organismus si vyvinul způsob, jak na něj být neustále připravený. Ukládá si energetické zdroje.
Ve většině případů si těchto zdrojů uloží takové množství, aby dokázaly pokrýt střednědobou aktivitu střední intenzity, což byla v pravěku nejčastější složka denního pohybu. V dnešní době máme však pohybu méně a evoluce ještě nestačila zareagovat. To je jednou z příčin obezity – vysoký příjem energie – velké množství se jí ukládá – jen malé se však spotřebuje.
Snahou velké části běžců je redukce váhy (tedy nadbytečných zásob) tím, že své tělo podrobí zátěži. Při krátkých výbězích střední intenzity (řekněme v obecném měřítku cca do 10 km a 90 minut) se energie čerpá ze zdrojů tomu určených. Jenže ty nejsou dostačující pro delší či namáhavější činnosti. Po hodině a půl se rapidně sníží, což vede k rychlé únavě svalstva a selhání, které nedovolí pokračovat.
Je proto nanejvýš důležité při těchto dlouhých bězích doplňovat zdroje. S rostoucím časem se mění zdroje pokrytí energie z cukrů na tuky a ještě později na bílkoviny, jelikož právě sacharidy jsou nesnáze a nejrychleji vyčerpané. Proto je vhodné je zhruba po 45-60 minutách doplnit. Na trhu jsou k dispozici gely, tyčinky a nápoje, které částečně dokáží sacharidy doplnit; obsahují i další vitamíny a minerály (vitamín C, D, hořčík), které pomohou oddálit projevy únavy (křeče aj.)
Mnohem důležitější je ale přístup ke stravě před dlouhým výběhem. Tady nastává čas na jídlo, které je velmi bohaté na bílkoviny i tuky (samozřejmě ty kvalitní – ryby, červené maso). Takové jídlo je nutné ale strávit, což sebere velké množství síly. Dejte si ho tak zhruba 2-2,5 hodiny před plánovaným během. 45 minut před startem pak tělu dopřejte proteinovou tyčinku či nápoj – nemusí se trávit tak dlouho a neobsahují velké množství dalších látek, Které zpomalí trávení.