Měření je při výrobě naprostý základ, protože si tak můžeme všechno nejprve rozplánovat, poté vyrobit a následně zkontrolovat, kdy je důležitá přesnost.
Měřidla pro výrobu
Přesnost je potřeba
První měřidla začali už hrozně dávno, protože lidé chtěli třeba při stavění svých obydlí mít nějaké míry, aby vše nebylo křivé. Sice na tom nejprve nezáleželo, ale poté se skutečně bádalo nad správnými rozměry, aby měl třeba nástroj optimální účinnost. Měřidla nebyli nějaké fantastické, protože se třeba vzala míra jednoho klacku a ta se nadále používala. V dnešní době jsme samozřejmě mnohem dále a měří se vzdálenosti neviditelné pouhým okem, což jsou někdy až nepředstavitelně malé rozměry.
Když se podíváme na samotnou výrobu ve strojírenství, tak je vhodné, pokud to nevíme si nejprve změřit obrobek posuvným měřidlem. Následně jej upneme třeba do čelistí a můžeme začít s obráběním. Poté výrobek změříme, jestli jsme jej vyrobili správně a můžeme poslat třeba ke kontrole. Tam bývají měřidla přesná klidně na tisícinu milimetru a těmi se ještě výrobek překontroluje a zjistí, jestli vyhovuje.
Druhy měřidel
Měřidel máme spousty druhů, aby si každý obor a pracovník mohl mít pro svou práci to nejvhodnější. Přeci jen truhlář potřebuje jiné vybavení než třeba soustružník, aby skutečně dosáhl potřebného výrobku. Vždy se ale dívejte kromě ceny i na kvalitu měřidla, protože ty pevná skutečně vydrží a není důvod pořizovat nové, když Vám může při Vaší práci pomáhat stále to jedno a samé.
Ve strojírenství je opravdu celá řada měřidel a popsat funkci každého by trvalo opravdu dlouho. Jedním z nejpoužívanějším je rozhodně posuvné měřidlo, které využije snad každý obráběč kovů. Je to naprostý základ pro měření při kovovýrobě. Dnes už se prodává těch klasických méně, protože jsou na vzestupu digitální, kde se hodnota hned a přesně zobrazí na displeji. Samozřejmě ještě přesnější je mikrometr, kdy není problém se vlézt třeba do přesnosti tenkého cigaretového papírku, což už jsou opravdu malinké rozměry.