Co je elektrocentrála? Jedná se o mašinu, které se skládá ze spalovacího motoru a generátoru na společné hřídeli. Snadno s ní vyrobíte elektrickou energii. Spalovací motor může být benzínový či naftový a generátor může být dynamo či alternátor. Jakým způsobem ale vybrat ten nejlepší?
Pohon stroje
Ve většině případů se setkáte s benzínovým pohonem, ale narazit můžete také na naftový, olejový či plynový. Nebojte, na výkon to nemá žádný vliv, proto si můžete pořídit jakýkoli z nich. Tedy alespoň z tohoto ohledu. Zde se ale musíte dívat na spotřebu, ekologii a finanční náklady.
Dívejte se ale také na známost a ověření motorů, protože je to nedílnou součástí této mašiny a bez něj elektrocentrála nemůže správně fungovat. Ideální jsou značky Honda, Vanguard, Briggs nebo Kohler, která je velice známá. Když zvolíte méně známou či menší firmu, tak se může stát, že nebudou k dispozici náhradní díly, když je budete potřebovat.
Jednofázový a třífázový stroj
Výběr podle tohoto údaje je důležitý kvůli domácím pomocníkům, které s nimi můžete napájet. Jednofázovou můžete napájet pouze jednofázové spotřebiče jako jsou lampy, počítače, drobné nářadí na stavby, měřící techniku a podobné. Nevíte, jak je poznat? Velice jednoduše. Stačí se podívat na jejich kabel, který bude mít běžné dva kolíky a zdířku na uzemnění.
Na druhou stranu třífázová varianta pohání všechny spotřebiče, je tedy rozhodně multifunkční. Složitější pomocníky poznáte tak, že mají na kabelu pět kolíků a pravděpodobně půjde o stroje větší velikosti. Jde o cirkulárky, pily, wapky, míchačky a podobné. U tohoto typu se nedívejte na provozní výkon jako takový, ale na výkon pro jednodušší jedince, který je podstatný.
Nejdůležitější vlastnosti: provozní výkon
Až budete hledat tyto údaje, hledejte hodnoty kVA, které lze převést na kWh. Požadovaný výkon zjistíte tak, že sečtete údaje štítkového příkonu a přičtěte deset procent. Ty budou fungovat jako rezerva, kterou je skutečně dobré mít. Elektrocentrálu na doraz rozhodně nekupujte.
Tyto počty ovšem fungují jen pro kutilské pomocníky, které mají po celou dobu používání stejnou spotřebu. Tehdy se jedná o odporové či ohmové stroje. Složitější je situace u tzv. indukčních mašin, u kterých se spotřeba mění. Většinou se jedná o nářadí poháněné elektromotorem, pro příklad je to kotoučová pila nebo vrací kladivo. U těchto případů volte mašinu s mnohem větší rezervou, a to sto procent i více.