Za posledních patnáct let se počet prodaných kusů trampolín nejrůznějších velikostí nebývale rozrostl. Zařadily se mezi nejprodávanější tělocvičné nářadí a pomůcky v Evropě. V zámoří se tento trend začal objevovat již koncem minulého století, ovšem v souvislosti s tím byly zveřejněny informace o častých úrazech, zejména mladších dětí, způsobené zpravidla nedbalostí, nevhodným chováním, nebo nedostatečným vybavením ochrannými prvky.
Lidé se zájmem sledovali tento sport na olympijských hrách – poprvé byly skoky na trampolíně zařazeny na program her v roce 2000, šlo však o odrazovou plochu bez jakéhokoli bezpečnostního zázemí, tedy především bez ochranné sítě. Trénovaný sportovec – gymnasta je ale ve špičkové kondici a lépe zvládá úskalí při tomto pohybu, jiná situace však nastává u domácího nářadí využívaného pouze pro rekreační sportování, tam mají své opodstatnění nejen sítě, ale i kotevní sady a kryty pružin.
Na co se zaměřit při výběru bezpečnostní sítě
Výrobce, potažmo prodejce by měl kromě poskytované záruky dbát na tyto ukazatele:
Odolnost – síť musí zabránit pádu na okolní terén, tím pádem by měla odolávat rázovému namáhání, být zároveň odolná vůči UV záření, proti vodě, dešti a vlhkosti. Ochranná síť na trampolínu je vybavena průlezem, který se zajišťuje pojistnými prvky, např. upevňovací sponou, páskem na suchý zip, háčkem apod.
Většina těchto výrobků je univerzálních, lze je tedy využít i pro typové řady od jiných výrobců, pouze s přihlédnutím k průměru nářadí.
Jednoduchá montáž – výrobek lze upevnit k dopadové ploše i bez nutnosti použít ruční nářadí. Musí dobře dosedat na vodicí trubky a montáž by měla zvládnout pouze jedna osoba.
Kvalitní materiál a životnost – vyrábí se z kvalitního plastu (polyetylenu, terylenu nebo polypropylenu), který musí být certifikován a vytvořen v souladu s evropskými normami.